Zajímavosti o Bahrajnu

Nevím, co si ostatní mysleli o Bahrajnu, ale já předpokládala, že to bude něco jako Dubaj. Tím míním, že moc chudoby neuvidím. Ale naopak, přijde mi spíš jako Indie. Proč? Když projíždíme autem do centra Bahrajnu, tak je tu spousta úseků, které vypadají velice chudě. Tyto úseky jsou obytné hlavně lidmi z Indie. Tito lidé sem jedou za prací, pracují bez dne volna celý rok a za tento celý rok vidí svoje rodiny jen tak maximálně na 3 týdny. Obětují se pro svou rodinu, aby ta se měla dobře, posílají peníze domů, kde jsou jejich ženy s dětmi, takže jsou to především muži, co musí takto žít.

Ti narození v Bahrajnu a lidé ze západu naopak mají hezké domy, dobře placenou práci a žijí si na vysoké noze. Jsou také respektovaní, protože mají peníze. Ti chudí jsou bohužel opovrhovaní, i když to jsou také lidé, těžce pracující, mentalita zdejších říká, že ti co mají peníze si zaslouží respekt…

pearl-roundabout-fire-e1428266694479

Bahrajn také prochází různými krizemi, hlavně kvůli nábožensko-politickým nepokojům. Muslimové jsou rozděleni do dvou skupin, podle toho, v kterého následovníka věří. Sunni jsou ti mírmí. Královská rodinna a asi 30% obyvatel jsou Sunni, plus přistěhovalci z celého světa, kteří mají jejich vlastní náboženství. Na jednu stranu je velice dobře, že královská rodina je Sunni, protože ti co jsou Shia, jsou ti silně věřící, kteří by se nedotkli alkoholu, ženy nemohou byt odhaleny na veřejných místech, dokonce se musí zahalené koupat. Shia a Sunni mají různé zákony, rituály, tradice a další.
Shia v Bahrajnu protestují proti Sunni, protože zákony jsou mírné, pro nás ze západu vhodné, jinak by tu asi tolik přistěhovalců žít nemohlo a nechtělo! Je tu několik vesnic, do kterých se nesmí v kročit, jsou oploceny a stráženy místní policií. V těchto místech žijí Shia, protestují, zapalují gumy od aut, ničí co se dá, a některé jsou dokonce na tolik nebezpečné, že by tam šlo lidem ze západu o život.

Četla jsem několik článků o těchto různých skupinách, také jsem vyslechla příběhy místních lidí a můžu říct, buďme rádi, že většina muslimů ve světě je Sunni.
Jeden článek byl poněkud absurdní, až jsem se musela zasmát. BBC zveřejnili článek o Shia a Sunni, aby lidé porozumněli, co se děje ve světě. Tento článek je obrácen nahoru dolů. Ve shrnutí píší, že Sunni jsou ti zlí, kteří utiskují Shia, kteří jsou ti chudáčci.
Pravda je, že Sunni je jen udržují při uzdě, aby se nezvlčili ještě víc než jsou teď a nenadělali více škod.
Převážná většina lidí v Bahrajnu jsou velice spokojení a rádi, že zákony se řídí Sunni a ne Shia.

Tak to je taková malá zajímavost o Bahrajnu, zase vím o něco víc a rozhodla jsem se o to s vámi podělit.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s